Reklama Gora

Video

 

 

POLECAMY

Polecamy  Biuletyn PRP - Numer

Najnowsza książka "Operacja Terror" już w sprzedaży. Do książki załączony jest na płycie DVD film fabularny pod tym samym tytułem. Zapraszamy!

Stowarzyszenie Auschwitz Memento rozpoczyna prace nad pełnometrażowym filmem dokumentalnym o życiu i działalności rotmistrza Witolda Pileckiego - twórcy ruchu oporu w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau (gdzie dostał się z własnej woli i skąd brawurowo uciekł), oficerze Armii Krajowej oraz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Emisariuszu generała Władysława Andersa do zniewolonego przez Sowietów Kraju, zamordowanego w 1948 roku przez komunistycznych oprawców - poinformowała Polska Agencja Prasowa.
- W 2006 r. Ryszard Bugajski wyreżyserował telewizyjny spektakl „Śmierć rotmistrza Pileckiego”, który jest artystycznym zapisem ostatnich miesięcy życia rotmistrza, a ja powróciłem do myśli o potrzebie zrealizowania rzetelnego, pełnometrażowego dokumentu o jego życiu i działalności. Te, które nakręcono w latach 90. ubiegłego wieku, albo zawierają błędy merytoryczne, albo wydają się już dzisiaj archaiczne, albo są po prostu nieudane i przegadane - powiedział PAP Bogdan Wasztyl, który jest szefem rady programowej Auschwitz Memento.
Stowarzyszenie rozpoczęło już publiczną zbiórkę pieniędzy na realizację filmu, a inicjatywa jest promowana za pośrednictwem strony internetowej www.projektpilecki.pl poprzez profil na Facebooku.
- Wierzymy w społeczeństwo obywatelskie, w jego aktywność i hojność. (...) Niech film o jednym z najlepszych Polaków będzie naszym wspólnym dziełem - zaapelował Wasztyl.
„Okazuje się jednak, że już od wielu lat instytucje publiczne odmawiają wsparcia projektu. Stowarzyszenie zapewnia, że od 2009 r. bierze udział w różnego rodzaju konkursach i składa wnioski oraz prośby o dofinansowanie, niestety bezskutecznie” - czytamy w depeszy PAP.
- W ciągu trzech lat zrealizowaliśmy pięć historycznych filmów dokumentalnych, które były emitowane w TVP, ale na film o jednym z największych polskich bohaterów nie możemy znaleźć funduszy - powiedział PAP ze smutkiem Bogdan Wasztyl.
Rtm. Pilecki jest jednym z największych bohaterów czasów II wojny światowej. Jego bezprzykładne męstwo jest doceniane przez wielu zagranicznych historyków. Byłoby niebywałym skandalem, gdyby nie udało się znaleźć środków na realizację filmu o nim i to również z państwowej kasy. Niepodległa Rzeczpospolita jest chyba coś winna swemu obrońcy.
Jerzy Bukowski

Abp Malczuk przewodniczącym komisji Kościół-państwo    2012-11-20

 

Korespondencja z Kresów Wschodnich.  

Abp Piotr Malczuk OFM został przewodniczącym komisji ds. stosunków Kościół-państwo. Decyzję w tej sprawie podjęli 16 listopada na swej 40 sesji plenarnej biskupi katoliccy obrządku łacińskiego obradujący w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Lwowie-Brzuchowicach.

Tematem obrad episkopatu ukraińskiego obrządku łacińskiego było podsumowanie uroczystości 600 -lecia przeniesienia stolicy biskupiej z Halicza do Lwowa, ustanowienia metropolii lwowskiej oraz pierwszego Krajowego Kongresu Eucharystycznego, na przełomie maja i czerwca b.r. Podjęto także decyzje personalne.

Ordynariusz kijowsko-żytomierski abp Piotr Malczuk OFM został przewodniczącym komisji ds. stosunków Kościół-państwo i będzie reprezentował Kościół katolicki obrządku łacińskiego we Wszechukraińskiej Radzie Kościołów i Organizacji Religijnych. Biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej i administrator apostolski diecezji łuckiej, Stanisław Szyrokoradiuk OFM staną na czele komisji liturgicznej zaś inny biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomierskiej, Witalij Skomorowski przez kolejną kadencję przewodniczył będzie Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu.

st (KAI/RISU) / Lwów

Odsiecz Lwowa - walczmy o tę rocznicę   2012-11-20

 

Mój komentarz w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".   

Dzisiaj przypada 94. rocznica rozpoczęcia się zwycięskiej batalii, która dla odradzającej się Rzeczypospolitej miała bardzo ważne znaczenie. Otóż 20 listopada 1918 r. do oblężonego Lwowa przybyła drogą kolejową z Przemyśla odsiecz pod dowództwem ppłk Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego., późniejszego generała. Składała się ona z zaledwie 1,5 tysiąca żołnierzy polskich, posiadających tylko kilka armat. Pomimo tego, przy wsparciu małoletnich powstańców, nazywanych Orlątkami Lwowskimi, pokonała ona armię ukraińską, całkowicie wypierając  ją z miasta. Lwów był wolny, choć walki o niego trwały jeszcze dwa lata. W tradycji międzywojennej było to bardzo ważna rocznica. Jednak obecnie jest ona rugowana z mediów i podręczników szkolnych. Trzeba więc przywrócić jej rangę. Jest to nasz obowiązek moralny wobec wszystkich tych, którzy walcząc na barykadach umierali ze słowami „Niech żyje Polska” na ustach. Dzięki nim dziś znów jesteśmy wolni, choć wciąż musimy zmagać się o naszą niepodległości.

Breadcrumbs

Radio Pomost

Sorry this page uses a flash based native radio and needs adobe flash 10+ support.
Download Flash here.

ReklamaWszystkie teksty zawarte na tej stronie mog być wykorzystane tylko za zgodą autora strony, lub autora tekstu

Wykorzystanie bez zgody, oznacza zamanie praw autorskich, grożące sankcjami prawnymi

Copyright Radio Pomost Arizona © 2013.