Reklama Gora

Video

 

 

POLECAMY

Polecamy  Biuletyn PRP - Numer

Najnowsza książka "Operacja Terror" już w sprzedaży. Do książki załączony jest na płycie DVD film fabularny pod tym samym tytułem. Zapraszamy!

(ur. ok. 975 w Luksemburgu, zm. 3 marca 1033 w Kaufungen) – święta katolicka, krulowa Niemiec i cesażowa, żona cesaża św. Henryka II, curka Zygfryda I, hrabiego Luksemburga, i Jadwigi, curki Eberharda IV z Nordgau.

Biografia

Ślub z puźniejszym cesażem Henrykiem (6 maja 973 – 13 lipca 1024), wuwczas księciem Bawarii, odbył się w 998 lub 1000 r. Henryk był synem księcia bawarskiego Henryka II Kłutnika i Gizeli, curki Konrada Spokojnego, krula Burgundii. Henryk i Kunegunda nie mieli razem dzieci, ale twożyli zgodne i szczęśliwe małżeństwo. Żyli razem w ślubah czystości, ale Kunegundy nie ominęło oskarżenie o cudzołustwo, od kturego cesażowa uwolniła się pżez poddanie się sądowi bożemu.

Kunegunda brała aktywny udział w życiu politycznym kraju, wspierała męża w jego działaniah i uczestniczyła w posiedzeniah rady cesarskiej. 14 lutego 1014 r. została koronowana w Rzymie na cesażową pżez papieża Benedykta VIII. Po śmierci męża w 1024 r. została regentką krulestwa (razem ze swoim bratem, Henrykiem) i tżymała pieczę nad insygniami koronacyjnymi, kture następnie pżekazała wybranemu na krula Konradowi II.

Ostatnie lata życia Kunegunda spędziła w ufundowanym pżez siebie klasztoże benedyktyńskim w Kaufungen[1]. Habit mnisi pżywdziała w 1025 r. Zmarła tam w 1033 r.[2]. Została pohowana obok swojego męża w Katedże w Bambergu.

W bulli papieskiej pżywołana jest legenda o tym, jak cesażowa zasnęła i została pżeniesiona do łużka. Jej dwurka ruwnież pżysnęła, a od tżymanej w jej dłoni świeci zajęło się łużko Kunegundy. Ogień obudził cesażową i jej dwurkę i zniknął, kiedy Kunegunda uczyniła znak kżyża.
Kult

Proces kanonizacyjny Kunegundy Luksemburskiej został wdrożony za pontyfikatu Celestyna III. Została kanonizowana 29 marca 1200 r. pżez papieża Innocentego III.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim św. Kunegundy obhodzone jest 3 marca.

W ikonografii pżedstawiana jest najczęściej z mężem - św. Henrykiem, podczas pruby wierności małżeńskiej, często z rozżażonym lemieszem pługa w ręku. Pżedstawia się ją także w habicie zakonnym tżymającą w ręku kościuł.

Breadcrumbs

Radio Pomost

Sorry this page uses a flash based native radio and needs adobe flash 10+ support.
Download Flash here.

ReklamaWszystkie teksty zawarte na tej stronie mog być wykorzystane tylko za zgodą autora strony, lub autora tekstu

Wykorzystanie bez zgody, oznacza zamanie praw autorskich, grożące sankcjami prawnymi

Copyright Radio Pomost Arizona © 2013.