Reklama Gora

Video

 

 

POLECAMY

Polecamy  Biuletyn PRP - Numer

Najnowsza książka "Operacja Terror" już w sprzedaży. Do książki załączony jest na płycie DVD film fabularny pod tym samym tytułem. Zapraszamy!

Prezentujemy kolejny tekst naszego czytelnika, Pana Przemysława Kubisiaka, poświęcony jutrzejszej, szczególnej niedzieli . W ciągu Wielkiego Postu świętujemy Niedzielę, która w tradycji Kościoła zwana jest Niedzielą Laetare, czyli Niedzielą Radości jest to czwarta niedziela tego okresu.

Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów Introitu mszalnego z księgi Izajasza 66,10: „Raduj się Jeruzalem”. Charakter tej niedzieli w Rzymie był bardzo radosny, łączył się z faktem, że w połowie Wielkiego Postu przypadało ważne wydarzenie dla katechumenów. Stawali się oni tzw. Electi. Polegało to na wpisaniu katechumena do księgi i uroczystym stwierdzeniu iż jest oficjalnym kandydatem do chrztu. Wpisu takiego dokonywał uroczyście miejscowy biskup.


Charakterystyczną cechą Niedzieli Leatare jest kolor szat liturgicznych , które w tym dniu mogą być różowe. Kolor ten to efekt połączenia bieli i fioletu. Fiolet jest symbolem pokuty, umartwienia, biel natomiast kolorem radości i święta. Kolor biały wnikając w środkową Niedziele Wielkiego Postu przypomina nam o wielkiej tajemnicy świąt paschalnych które są początkiem i główną przyczyną radości chrześcijanina. Tradycja koloru różowego pochodzi z XVI w., i jak się przypuszcza łączy się ona z pobłogosławieniem przez papieża złotej róży, która była wręczana ważnym i zasłużonym dla kościoła osobistościom.

Tradycja podaje, że Niedziela Laetare wiązała również swoją nazwę z doniosłą uroczystością udzielania w tym dniu święceń prezbiteratu. Popularnie była zwaną Mediana, jednakże papież Gelazy I w 494 r. przeniósł tę uroczystość na sobotę in Mediana, jako stały termin święceń kapłańskich. Od VII – VIII w. nazwa ta na stałe wychodzi z użycia. Nie podaje jej ani sakramentarz galezjański, ani gregoriański.

W Niedzielę Laetare kościół dopuszcza do liturgii inne instrumenty i poleca wykonywanie pieśni radosnych i pochwalnych. Również organy mogą w tą niedzielę grać bardziej doniośle i uroczyście, nie tylko dla podtrzymania śpiewu jak to ma miejsce przez cały okras Wielkiego Postu.

Breadcrumbs

Radio Pomost

Sorry this page uses a flash based native radio and needs adobe flash 10+ support.
Download Flash here.

ReklamaWszystkie teksty zawarte na tej stronie mog być wykorzystane tylko za zgodą autora strony, lub autora tekstu

Wykorzystanie bez zgody, oznacza zamanie praw autorskich, grożące sankcjami prawnymi

Copyright Radio Pomost Arizona © 2013.